Ljubljana, 11. julij 2016 – Tatjana Fink je dobila tožbo proti Slovenskemu društvu hospic, ki ji je po preteku njenega mandata predsednice nezakonito odpovedalo pogodbo o zaposlitvi. Da bi se ognili izplačilu zakonsko določene odpravnine, društvo Finkovi pogodbe ni prekinilo iz poslovnih, ampak skonstruiranih krivdnih razlogov. Tatjana Fink je želela, da bi prišlo do izvensodne poravnave, vendar pa vodstvo društva ni pokazalo interesa, zaradi česa je bila Tatjana Fink pred iztekom prekluzivnega roka prisiljena vložiti tožbo. V sodbi prvostopnega sodišča so bili ovrženi vsi očitki, ki so leteli na njeno vodenje Hiše hospica. Slovensko društvo hospic je torej tožbo izgubilo.

Tatjana Fink je bila zaradi odpovedi pogodbe iz neupravičenih razlogov brezposelna 12 mesecev. Zakon prav zaradi varovanja socialnih pravic delavca ščiti s tem, da predvideva – v primeru ugotovitve nezakonite odpovedi – izplačilo vseh plač v času od odpovedi do izdaje sodne odločbe, saj Tatjana Fink zaradi (nezakonito) odvedane pogodbe o zaposlitvi na Zavodu za zaposlovanje ni bila upravičena do izplačila nadomestila za primer brezposlenosti in je bila torej ves čas od prenehanja nezakonito odpovedanega delovanega razmerja do ponovne zaposlitve brez sredtev za preživljanje. Nekdanja predsednica Slovenskega društva hospic ni vložila tožbe na izplačilo zneska, pač pa na ugotovitev nezakonitosti odpovedi pogodbe o zaposlitvi in izplačilo odškodnine namesto reintegracije, saj je delodajalec, tj. Slovensko društvo hospic, v izredni odpovedi poudarjalo, da nadaljevanje delovanega razmerja med strankama ni več mogoče.

Odkar je Hiša Ljubhospica na valentinovo odprla svoja vrata, smo v hiši oskrbeli 30 ljudi in njihove družinske člane oz. svojce. Povprečen čas oskrbe je bil v tem času 20 dni, kar je tudi evropsko povprečje. Trenutno ima hiša 10 uporabnikov, kar v zagonskem letu predstavlja polno zasedenost. Za sprejeme kandidirajo ljudje iz celotne Slovenije, ki doma nimajo možnosti tako zahtevne oskrbe, v bolnišnicah pa njihova oskrba ni več potrebna. V tem poletnem času zavod zbira tudi prijave za kandidate za prostovoljce, ki bodo dosedanji strokovni oskrbi dodali še topline človeškosti.

Foto: Siol