Ekipa Hiše Ljubhospica se je v četrtek, 26. oktobra, v državnem svetu udeležila posveta Razmišljanja o vprašanjih ob iztekanju življenja, ki so ga organizirali v uradu varuhinje človekovih pravic Vlaste Nussdorfer. Udeleženci so se pogovarjali o pomembnosti paliativne oskrbe do zadnjega dne življenja in se strinjali, da ob ustrezni oskrbi potreb po evtanaziji ni. Pri tem je seveda pomembno, da se ne osredotočamo le na telesno umiranje človeka, ampak tudi na njegove psihološke, sociološke in duhovne potrebe. Osebje, ki skrbi za umirajoče, mora imeti zato dovolj časa in znanja, da se lahko posveti vsakemu posamezniku posebej, nujna pa je tudi podpora pri soočanju s stresom in razmišljanju o lastni minljivosti.

Sestra Emanuela Žerdin iz Hiše Ljubhospica je na posvetu poudarila: “Želim si, da bi zavest o umiranju res prodrla v vse ustanove našega življenja. Da bi naša hiša, kjer je v zadnjih slabih dveh letih umrlo okoli 200 oseb, tudi našla mesto v zdravstvenem sistemu.” Stiske umirajočih so namreč velike, zato bi v Sloveniji potrebovali še najmanj dve ali tri hiše. “Naj socialna smrt ne prehiti telesne,” je pozvala pristojne.

Več o posvetu si preberite tukaj.